„Tworzymy dobre
i bezpieczne
miejsce pracy

bo nasi pracownicy to nasz kapitał. Wspieramy kulturę różnorodności, ponieważ odmienność i różnorodność w miejscu pracy wzbogaca naszą kulturę organizacyjną. Za sukcesem naszej firmy stoją pracownicy. Ich wiedza, doświadczenie
i zaangażowanie, ale również kreatywność sprawia,
że dziś Rossmann może pochwalić się tytułem lidera rynku drogeryjnego w Polsce."

Marek Maruszak,
Prezes Zarządu Rossmann

Rossmann jest wyjątkowy, bo tworzą go wyjątkowi ludzie

Nasze DNA tworzyliśmy przez lata. Uczyliśmy się współpracy, budowania dobrych zespołów i dobrej atmosfery. Dziś mamy ogromną wiedzę popartą wieloletnim doświadczeniem, co pozwala definiować nam wartości autentyczne, sprawdzone, nasze.
„Po pierwsze ludzie” to nie hasło, które wymyśliliśmy wczoraj, ale dewiza, dzięki której jesteśmy tu, gdzie jesteśmy – na szczycie. Nasze DNA to zbiór niepowtarzalnych cech charakterystycznych wyłącznie dla nas, cech prawdziwych, wyróżniających nas na tle innych firm.

Ilona Perużyńska-Zych,
Dyrektor Działu Personalnego Rossmann

Ilona Perużyńska-Zych - Dyrektor Działu Personalnego Rossmann

Rossmann - firma, która stawia na ludzi

Rossmann - firma, która stawia na ludzi

Rossmann to nie tylko największa w Polsce ale jak wynika z badań najbardziej lubiana przez klientów sieć drogerii. Każdego dnia zakupy w niej robi ponad 820 000 osób, a firma co roku otwiera co najmniej kilkadziesiąt nowych sklepów z charakterystycznym czerwonym Centaurem w logo. I choć Rossmann uruchomił swój sklep internetowy, klienci zdecydowanie chętniej zakupy robią w tradycyjny sposób, bo jak sami podkreślają lubią odwiedzać „swojego Rossmanna” i bardzo cenią sobie atmosferę jaką tworzą pracownicy.

 

Pasja, Rozwój, Rossmann

Bezsprzecznie tym co wyróżnia firmę na Polskim rynku w tworzeniu wyjątkowego miejsca pracy jest fakt, że posiada ona jeden z najbardziej rozbudowanych w Polsce pakiet benefitów oraz umożliwia  pracownikom odnajdowanie i rozwój pasji w ramach projektu „Pozytywnie Zakręceni”.

„Nasi pracownicy sklepów, magazynów i centrali biorą udział w kursach nurkowania zyskując międzynarodowy certyfikat największej na świecie organizacji nurkowej PADI uprawniający ich do odkrywania podwodnego świata do głębokości nawet 40 metrów! A, że woda jest im wyjątkowo bliskim żywiołem, w sezonie letnim można spotkać ich niemal w każdy weekend na Półwyspie Helskim, gdzie uczą się pływać na wind i kitesurfingu, zdobywają uprawnienia na Patent Sternika Motorowodnego, czy po prostu świetnie się bawią pływając skuterami wodnymi” – mówi Jakub Wilamek, Kierownik Działu Employer Brandingu Rossmanna.

Jeszcze przed wybuchem pandemii zrealizowaliśmy dla naszych pracowników ponad 160 tego typu głównie weekendowych wyjazdów. Mimo, że czas z COVIDEM w tle nie sprzyjał integracji w tradycyjnej formie Rossmann nie zawiesił swojego programu, a wręcz go rozbudował stwarzając nowe możliwości. W samym tylko 2021 roku ponad 20 000 pracowników wzięło udział w ponad 200 wydarzeniach. Zarówno w formie tradycyjnej jak i online.

Co z tymi benefitami i czy to możliwe aby było ich tak dużo?

Co z tymi benefitami i czy to możliwe aby było ich tak dużo?

Oferta benefitów jest naprawdę imponująca. Mogą z niej  korzystać zarówno obecni jak i przyszli pracownicy. Poza dość już standardowymi jak prywatna opieka medyczna i karta wstępu
do obiektów sportowych
, każdego roku pracujący
w Rossmannie mogą liczyć na dofinansowanie
do wypoczynku letniego i zimowego
dla rodzin
z dziećmi. Praktycznie przez cały rok firma oferuje pracownikom i ich rodzinom udział w kilkudniowych wycieczkach. 

Rossmann Organizuje kolonie dla dzieci pracowników; wyprawki szkolne, becikowe, paczki świąteczne i wiele, wiele innych.

Najnowszym benefitem jaki Rossmann zaoferował swoim pracownikom jest Czerwona Lina – czyli obsługiwany przez firmę zewnętrzną program wsparcia dla osób które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Pracownicy mogą skorzystać z pomocy psychologów, prawników, finansistów etc.

Rozwój zawodowy

Dział Personalny Rossmanna nieustannie dba także
o to, by wzmacniać umiejętności i poszerzać wiedzę swoich pracowników. Czas pandemii nie spowolnił działań firmy w tym zakresie, a wręcz przyspieszono realizację wielu projektów:  „Postawiliśmy sobie za cel wzmocnienie naszych menedżerów w roli jaką pełnią w  organizacji. Chcieliśmy dać im możliwości zajrzenia w siebie, poznania swoich mocnych stron oraz obszarów do rozwoju, a także zależało nam
na stworzeniu dla nich przestrzeni do wymiany wspólnych doświadczeń związanych z zarządzaniem zespołem z innymi menedżerami. Dlatego stworzyliśmy specjalnie dla nich dedykowany Program First Time Manager. Dla pracowników, którzy chcieliby poszerzać swoją wiedzę w czasie wolnym zaoferowaliśmy możliwość uczestniczenia
w szkoleniach z wykorzystaniem nowoczesnych platform dostępnych na domowych urządzeniach mobilnych” – mówi Maja Kwiatkowska,
Kierownik Działu ds. Rozwoju Pracowników.

Rozwój zawodowy

Niegasnącym zainteresowaniem cieszą się wśród pracowników również szkolenia e-learningowe. Szeroki wachlarz szkoleń kierowany jest w szczególności do pracowników sklepów.

Kolejnym rozwiązaniem szkoleniowo-rozwojowym wprowadzonym przez firmę były Shoty Menedżerskie poruszające min. takie tematy jak: „Budowanie zespołu”, „ Jak zarządzać kolegami”, „DNA Motywacyjne” czy „Zasady udzielania Informacji zwrotnej pracownikom”.

Rozwiązaniem skierowanym do wszystkich pracowników firmy były  inspirujące spotkania w formie on-line (webinary).

Bezpiecznie i stabilnie jak w Rossmannie

Bezpiecznie i stabilnie jak w Rossmannie

Czas pandemii szczególnie uwypuklił jak bardzo ważne dla pracowników jest bezpieczeństwo rozumiane zarówno w aspekcie bezpieczeństwa fizycznego, jak również w rozumieniu stabilności zatrudnienia, terminowości wypłat i wsparcia w trudnych sytuacjach życiowych i zawodowych. Tutaj również Rossmann podjął wiele działań aby pracownicy bez względu na rodzaj wykonywanej pracy mogli czuć się bezpiecznie i komfortowo.

Przyjazne i solidne miejsce pracy

Przyjazne i solidne miejsce pracy

Ukoronowaniem działań Rossmanna na rzecz swoich pracowników jest otrzymanie przez firmę po raz drugi z rzędu nagrody Friendly Workplace oraz tegoroczne wyróżnienie certyfikatem Solidny Pracodawca. Uznanie w oczach niezależnego jury jest najlepszym potwierdzeniem, że firma obrała właściwy kurs w tworzeniu wyjątkowego miejsca pracy.