Ambasador Rossmanna.

29 czerwca 2021

Pozytywnie ROSSbiegana Magda przegania raka dla dzieciaka!

22 lipca 2021

Program Menedżerski dla Logistyki

Program Menedżerski dla Logistyki
Założeniem programu jest pozyskanie młodych zdolnych ludzi, którzy w ramach programu rozwojowego w Dziale Logistyki będą zdobywać doświadczenie i wiedzę do objęcia w przyszłości stanowisk kierowniczych.

O tym, że warto przystąpić do programu zapewnia Tomasz Janiak uczestnik poprzedniego programu menedżerskiego: „Moja obecność w firmie Rossmannie rozpoczęła się wraz z pierwszą edycją programu Menadżer od Podstaw w 2017. Ogłoszenie znalazłem w serwisie pracuj.pl. Uznałem je za atrakcyjnie, spełniałem warunki dlatego wysłałem CV. Jedną z podstawowych obaw jaką miałem było to , że nigdy wcześniej nie miałem nic wspólnego z logistyką ale nie stanowiło to problemu w procesie rekrutacji ponieważ program zakłada szkolenie od samego początku.
Program szkolenia rozpoczynał się od zapoznania z fizyczną pracą magazynu - ten etap trwał 4 miesiące. Według mnie to bardzo ważny element ponieważ pozwala poznać zarys poszczególnych procesów magazynu oraz poczuć codzienność pracy magazyniera. Im więcej pracy fizycznej tym więcej doświadczenia bez którego trudno zrealizować zadania projektowe przydzielone w II i III etapie. Każdy etap programu zazębiał się z poprzednim. Każde kolejne zadanie opierało się na wiedzy i umiejętnościach zdobytych w poprzednich etapach.
Harmonogram szkolenia PMdL jest napięty i wymagający. Stopień trudności, decyzyjności i odpowiedzialności za przydzielone zadania wzrasta razem z czasem szkolenia. Na każdym etapie zapewnione jest wsparcie osób z dużym doświadczeniem, jednak żeby pozytywnie ukończyć szkolenie należy mocno się zaangażować i skupić na realizacji celu. Włożony wysiłek zdecydowanie procentuje”.
Szczegóły: Zapraszamy
Program Menedżerski dla Logistyki – jaki jest? Czego można się nauczyć? Czy warto?

Przeczytajcie co na tak postawione pytania ma do powiedzenia Maksymilian Bednarek, który swą trwającą już trzecie rok przygodę z Rossmannem rozpoczął właśnie od programu menedżerskiego:

„Program Menażerski to było to, czego szukałem. Przez okres 9 miesięcy dostałem wiedzę merytoryczną, wparcie szkoleniowe i opiekę mentora. Stopniowo doświadczałem wszystkich operacji dystrybucyjnych, byłem wdrażany w procesy od podszewki, aż do momentu, gdy otrzymałem zadanie do samodzielnego prowadzenia. Warto podkreślić, że nie jest to „lekki” program, za to jest niesłychanie ambitny i daje ogromną możliwość zdobycia bezcennej wiedzy.

Właśnie rozpocząłem trzeci rok pracy w Rossmannie i jestem z tego naprawdę dumny. Podsumowując jednym zdaniem: było warto!”.

Szczegóły: Zapraszamy