#RossmannSięSzczepi

26 maja 2021

Dobrze Cię widzieć z powrotem w biurze!

8 czerwca 2021

NAGRODA SPECJALNA FRIENDLY WORKPLACE 2021 DLA ROSSMANNA!

kwadrat300
Z ogromną radością informujemy, że Rossmann ponownie zdobył nagrodę Friendly Workplace.
Nasza firma udowodniła, że także w dobie pandemii tworzymy nie tylko przyjazne ale przede wszystkim BEZPIECZNE i STABILNE miejsce pracy.
Kapituła konkursu doceniła szereg projektów rozwojowych, szkoleniowych, CSR-owych oraz socjalnych skierowanych do naszych pracowników oraz ich rodzin.
Szczególne uznanie jury zyskały działania na rzecz ochrony zdrowia pracowników w dobie COVID. Wysoko ocenione zostały nasze działania wspierające pracowników w sferze emocjonalnej, psychologicznej jak również integracyjnej – w postaci licznych, ciekawych i inspirujących wydarzeń online.

W Naszej Firmie nieustannie dbamy o to, by wzmacniać umiejętności i poszerzać wiedzę naszych pracowników. Ich rozwój jest dla nas wartością priorytetową.
Wiedzę w tym zakresie czerpiemy z wieloletniego doświadczenia, a także z wymiany doświadczeń Działów Rossmanna z innych krajów. Dla nas, rok ten był prawdziwym egzaminem odpowiedzialności. Czas pandemii nie spowolnił naszych działań a wręcz przyspieszyliśmy realizację wielu projektów. Wypracowaliśmy zupełnie nowe metody dotarcia i przekazywania wiedzy naszym pracownikom.
Po raz kolejny nasi pracownicy udowodnili, że razem tworzymy zespół gotowy stawić czoła największym wyzwaniom. Czas pandemii sprawił, że hasła #ToNieJestZwykłaPraca #ToNieSąZwykliLudzie jeszcze bardziej nabrały na znaczeniu.

JAKIE DZIAŁANIA PODJĘLIŚMY W 2020 ROKU, BY STAĆ SIĘ PRZYJAZNYM, BEZPIECZNYM I STABLINYM MIEJCEM PRACY?

SZKOLENIA WEWNĘTRZNE
W roku 2020 postawiliśmy sobie za cel wzmocnienie naszych menedżerów w roli jaką pełnią w organizacji. Chcieliśmy dać im możliwości zajrzenia w siebie, poznania swoich mocnych stron oraz obszarów do rozwoju, a także zależało nam na stworzeniu dla nich przestrzeni do wymiany wspólnych doświadczeń związanych z zarządzaniem zespołem z innymi menedżerami. Dlatego stworzyliśmy specjalnie dla nich dedykowany Program First Time Manager.
Kolejnym rozwiązaniem szkoleniowo-rozwojowym były Shoty Menedżerskie, które poruszały min. takie tematy jak: „Budowanie zespołu”, „ Jak zarządzać kolegami”, „DNA Motywacyjne” czy „Zasady udzielania Informacji zwrotnej pracownikom”. Shoty Menedżerskie, to krótkie, szybkie i energetyczne pigułki wiedzy z zakresu zarzadzania zespołem.
Rozwiązanie, które skierowane było do wszystkich pracowników naszej firmy, to inspirujące spotkania w formie on-line (webinary), dotyczyły takich tematów jak: Sztuka dobrej prezentacji, Myślenie krytyczne - kompetencja przyszłości, Style komunikowania się z innymi, Siła nawyku – czyli droga na skróty, itp.

E- LEARNING
Niegasnącym zainteresowaniem cieszą się wśród pracowników również szkolenia e-learningowe.
Samodzielnie, w „zaciszu” komputera pracownicy mogą zapoznać się z wprowadzanymi w firmie procedurami, zgłębiać tajniki obsługi nowych systemów czy też poznać metody skutecznej sprzedaży.

Dla pracowników, którzy chcieliby poszerzać swoją wiedzę w czasie wolnym zaoferowaliśmy możliwość uczestniczenia w szkoleniach z wykorzystaniem domowych urządzeń mobilnych. Zdecydowana większość personelu pracującego w naszych drogeriach to pasjonaci dziedzin z którymi związana jest ich praca.

POZYTYWNIE ZAKRĘCENI
Z myślą o tworzeniu wyjątkowego miejsca pracy od 9 lat realizujemy w Rossmannie największy firmowy program rozwoju pasji pod nazwą „Pozytywnie Zakręceni”. Choć czas pandemii nie sprzyja integracji w tradycyjnej formie, nawet przez chwilę nie myśleliśmy o tym, by wstrzymać możliwość rozwoju pasji z której pracownicy tak chętnie korzystają.
W przeciągu 9 miesięcy ubiegłego roku zaoferowaliśmy naszym pracownikom 100 różnorodnych warsztatów online podczas których tworzyli niesamowite rzeczy: lasy w słoikach, makramy, ręcznie robione albumy na zdjęcia, ekologiczne kosmetyki, ozdoby świąteczne i dziesiątki innych fantastycznych rzeczy. Przed każdym z warsztatów uczestnicy otrzymywali kurierem do domów materiały do tworzenia swoich dzieł. Było to więc także ogromne wyzwanie logistyczne. Wiemy, że było warto i pracownicy to docenili. Z takiej formy spędzenia wolnego czasu skorzystało ponad 17 000 osób! W tym roku postawiliśmy przed sobą jeszcze ambitniejsze zadanie: zrealizować dla pracowników 200 warsztatów rozwijających ich pasje i dających odrobinę wytchnienia, w tym trudnym czasie, w jakim przyszło nam funkcjonować. Pierwszy kwartał tego roku zamknęliśmy liczbą 50 zrealizowanych wydarzeń online. Poznaj największy w Polsce firmowy program rozwoju pasji:
pozytywnie-zakreceni

WYDARZENIA SOCJALNE
Osoby zatrudnione w Rossmannie bez względu na stanowisko, miejsce pracy czy staż, wraz rodzinami mają możliwość korzystania z szerokiego spektrum dofinansowania wydarzeń mających na celu odpoczynek, rozwój i integracje. Zachęcamy do zapoznania się z naszym pakietem benefitów: pakiet-benefitow

AWANSE WEWNĘTRZNE
W Rossmannie nieustannie powtarzamy, że największą wartość firmy stanowią ludzie. Jednym z najlepszych dowodów na to, że nie są to puste słowa jest wskaźnik awansów wewnętrznych wśród naszych pracowników, zarówno w sklepach jak i w logistyce. Jesteśmy niesamowicie dumni z faktu, że nasi pracownicy rozwijają się i kontynuują swoją karierę zawodową właśnie w Rossmannie. Poniższe wykresy obrazują jak duży procent stanowią awanse wewnętrzne, w sklepach i logistyce.

BEZPIECZNE MIEJSCE PRACY W CZASIE PANDEMII
Zapewnienie szeroko rozumianego bezpieczeństwa pracy w nowej rzeczywistości wymagało od nas wdrożenia wielu nowych rozwiązań. Mimo tego, że sytuacja była wyjątkowo trudna postanowiliśmy nie ograniczać podejmowanych działań jedynie do wymaganych prawem zaleceń i procedur. Dołożyliśmy starań aby zapewnić naszym pracownikom poczucie bezpieczeństwa, stabilności i wsparcia.
Pomimo pandemii z sukcesem przeszliśmy audyt recertyfikujący, który potwierdził zgodną migrację systemu bezpieczeństwa i higieny pracy w oparciu o wymagania ISO 45001. Umożliwiliśmy wykonanie testów w kierunku Covid pracownikom którzy nie otrzymali skierowania z POZ, a zamieszkiwali bądź mieli kontakt z osobami zakażonymi.
Szczególną uwagę poświęciliśmy wsparciu emocjonalnemu naszych pracowników. Organizowaliśmy warsztaty, w czasie których pracownicy mogli wspólnie uczyć się dostrzegania pozytywów w swoim otoczeniu, dbania o swój komfort psychiczny i podpatrywaniu duńskich sposobów na szczęście zgodnie z filozofią „Hygge”. Warsztaty miały na celu spotkanie z innymi w przestrzeni online, oderwanie od wyzwań niesionych nam przez sytuację pandemii i wypracowanie sposobów radzenia sobie z nią. Podobny charakter miały warsztaty „Bez presji”, gdzie uczestnicy wspólnie definiowali te obszary, które wywołują w nich większy stres, uczyli się planowania swojego czasu, dzielenia obowiązków, technik relaksu, medytacji, tak, aby każdy dzień miał w sobie poza obowiązkami także element zatrzymania i bliskości z rodziną oraz przyjaciółmi. Zainteresowanie warsztatami utwierdziło nas w przekonaniu, jak ważny jest dla naszych pracowników także ten rodzaj wsparcia. Mamy pełną świadomość, że ograniczone możliwości aktywności fizycznej i utrudniony kontakt z lekarzami to trudny czas dla osób zmagających się z immunologicznymi chorobami. Dlatego też osobom z tymi schorzeniami zaproponowaliśmy cykl szkoleń pod nazwą „Ogarnij Hashimoto”, w czasie których co miesiąc mogą poznawać kolejne aspekty chorób tarczycy, ale także cukrzycy, czy insuliooporności.
Nadal wspieramy naszych pracowników w budowaniu dobrych, mocnych relacji rodzinnych, dlatego też „Akademię Pozytywnie Zakręconego Rodzica” przenieśliśmy również do świata online. W czasie webinarów uczestnicy mogą poszerzać swoją wiedzę np. na temat wspierania dzieci w czasie pandemii, wymieniać się doświadczeniami i poznawać konkretne rozwiązania przygotowane przez coacha rodzicielskiego.
Wzmocniliśmy pracę HR Biznes Partnerów w terenie. Postawiliśmy na ich jak najczęstszą obecność w sklepach i zadbanie o to, żeby pracownicy sklepów jak najłagodniej i jak najbezpieczniej przeszli okres pandemii.
Przygotowaliśmy Covidowe Contact Center, które jest swego rodzaju infolinią dla pracowników potrzebujących wsparcia, konkretnych informacji związanych z COVIDem.

WSPIERAMY ROZWÓJ KARIER STUDENTÓW
Jako lider na rynku drogeryjnym wiemy, jak ważny jest rozwój zawodowy i wejście na rynek pracy z dobrze zaplanowaną ścieżką kariery. Za cel postawiliśmy sobie nie tylko pozyskiwanie najlepszych na rynku pracowników ale także poprzez edukację i odpowiednio zaprojektowane programy rozwojowe umożliwienie zdobywania kwalifikacji i nowych kompetencji zarówno osobom, które dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową jak np. studenci, jak i tym, którzy postanowili o 180 stopni zmienić dotychczas wytyczoną ścieżkę na drodze rozwoju zawodowego.
Rossmann został Głównym Sponsorem 15 jubileuszowej edycji Akademickich Targów Pracy.
Edycji wyjątkowej, ponieważ pierwszy raz prowadzonej w formule on-line.
Nasi specjaliści nie tylko realizują pionierskie projekty, ale też chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. W 2020 roku, w ramach Łódzkich Dni Informatyki, poprowadziliśmy wykład. pt.: „Systemy informatyczne w Automatyce Rossmann SDP”.
Wspieraliśmy prorozwojowe inicjatywy dla żaków np. w ramach Konferencji MathUp. skierowanej do studentów Politechniki Łódzkiej z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki mającej na celu będą uświadamiać studentom jak ważną dziedziną nauki jest matematyka i jak istotną rolę może ona pełnić w rozwoju kariery zawodowej ufundowaliśmy nagrody za najlepsze referaty.

Odkrywanie talentów to jedno z przyjemniejszych doświadczeń. Wielu studentów dzięki temu zostało z nami na dłużej. Od stycznia 2020 roku mamy umowę z Uniwersytetem Łódzkim o partnerskiej współpracy dotyczącej działalności dydaktycznej i naukowo-badawczej. Uznaliśmy, że połączenie sił jednej z najlepszych uczelni w Polsce z jedną z najlepszych firm musi przynieść korzyści obu stronom, a w ramach tej współpracy powstała strefa coworkingowa dla studentów w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego.
Od wielu lat Rossmann umożliwia rozwój zawodowy studentów. Pomimo pandemii zdecydowaliśmy się kontynuować naszą współpracę ze studentami zapraszając ich do udziału w stażach oraz praktykach. W ramach Programów „Młodzi w Łodzi” i „Praktykuj w Łodzi”, Diamentowa Praktyka oraz „Student’s Power” w 2020 roku zagwarantowaliśmy staże dla 35 studentów w różnych działach naszej firmy min. logistyka, HR, IT.

JEŚTEŚMY ODPOWIEDZIALNI SPOŁECZNIE Minione 12 miesięcy to dla nas także wymagający czas pod względem organizacji przedsięwzięć o charakterze CSR. Od początku obecności w Polsce nasza firma charakteryzuje się poczuciem wysokiej wrażliwości i odpowiedzialności społecznej. Czas pandemii tylko utwierdził nas w przekonaniu, że potrzebę czynienia dobra i wspierania potrzebujących jest wpisana w DNA naszych wartości. Nie tylko kontynuowaliśmy realizowane od lat przedsięwzięcia ale także zrealizowaliśmy kilka nowych wynikających z potrzeb kreowanych przez pandemiczną rzeczywistość.
Pomagamy jak umiemy – program, który prowadzimy od 2017 r. Jest to wciąż największa akcja społeczna branży kosmetycznej. W ciągu 4 edycji programu udało się nam przekazać darowizny ponad 600 organizacjom (część z nich brała udział w programie kilkukrotnie) za 18,5 mln zł!
Rossmann jest sygnatariuszem Karty Różnorodności od 2017 roku. Tym samym nie tylko potwierdzamy naszą chęć i gotowość do respektowania jej postanowień, ale także deklarujemy chęć promocji tych wartości. W 2020 r. zorganizowaliśmy Trzeci Dzień Różnorodności w naszej firmie.
Czyściochowe Przedszkole - Program edukacyjny Czyściochowe Przedszkole ma na celu kształtowanie prawidłowych nawyków higienicznych wśród dzieci w wieku przedszkolnym.
Podcast Rodzice, Rossnę! - Podcast Rodzice, Rossnę! powstał, aby wspierać kobiety w ciąży oraz rodziców w ich rodzicielskich wyzwaniach od pierwszych dni życia dziecka. Każdy odcinek to spotkanie z ekspertem i w pełni edukacyjny materiał odpowiadający na najczęstsze dylematy, pytania i wątpliwości rodziców dotyczące zdrowia, higieny, wychowania i pielęgnacji dzieci.
Polityka środowiskowa – z początkiem 2019 r. ogłosiliśmy w Politykę środowiskową Rossmann SDP sp. z o.o. wraz z Planem wdrożeniowym. Mamy świadomość tego, jaki wpływ na środowisko ma nasza działalność, postawy konsumenckie czy wreszcie to co robimy wewnątrz firmy. Ubiegły rok, był czasem podsumowań oraz planowania kolejnych działań.

JESTEŚMY FRIENDLY! TWORZYMY PRZYJAZNY WORKPLACE :)